A dohánycégek legújabb marketingfogásairól és ezek hátteréről beszélt Joó Tamás, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központjának adjunktusa egy nemrégiben megjelent podccastinterjúban.
Magyarországon a túlsúlyos betegek, a dohányosok aránya nemzetközi összevetésben is magas. Ezen kockázati tényezők, valamint a nem kezelt magas vérnyomás, cukorbetegség fennállása súlyosabb állapotot eredményezhet a fertőző betegség esetén - nyilatkozta a Portfolio-nak adott interjújában Bogos Krisztina, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet főigazgatója. A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy a dohányzás egy krónikus betegség, ebből nem lehet az egyik pillanatról a másikra meggyógyulni, és nem is szabad azt a látszatot keltenie senkinek, hogy erre a betegségre létezik csodaszer. A főigazgatóval a Dohányzás Elleni Világnap alkalmából arról is beszélgettünk, hogy mit okoz a dohányzás az ország számára és milyen új trendek figyelhetőek meg Magyarországon. Kiemelte: az új típusú dohánytermékek fenntartják a függőséget a nikotintartalmuk miatt, ezért a leszokásban nem segítenek.
A hagyományos dohányzást helyettesítő (de dohányt nem tartalmazó) alternatív termékek, amelyek hevítéssel bocsátanak ki belélegezhető anyagot, eddig nem estek a jövedéki adó hatálya alá, ám ez február 1-jétől megváltozik. Az egyes termékek ára akár 700 forintot is emelkedhet szerdától – írta meg a vg.hu.
Az Európai Unió a dohánytermékek adóztatásának alapvető felülvizsgálatára készül - derül ki egy, a Financial Times birtokába került bizottsági anyagból. Ennek keretében a hagyományos dohánytermékek jövedéki adóterhe látványosan emelkedne, de az új típusú termékek sem menekülnének meg a magasabb sarc elől.
A dohánytermékek szálra vetített összesített forgalma négy év alatt alig változott, az idei évben még növekedett is a fogyasztás az előző év adataihoz képest, és mindez elsősorban az új típusú termékek Magyarországra is jellemző erőteljes térhódításával függ össze - erre a megállapításra jutottak kutatók idehaza és erről beszélgettünk a téma két szakértőjével. Joó Tamás egészségügyi közgazdász és Pénzes Melinda megelőző orvostan és népegészségtan szakorvos - akik mindketten a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központjának adjunktusai - a Portfolio-nak adott interjújukban beszéltek a legújabb dohánypiaci és fogyasztási trendekről, így az Elf barokról, a hevített termékekről és azok népszerűségének okairól, valamint az új típusú termékek adóelőnyéről. Szó volt arról is, hogy a hatóságok miért csak futnak az ipar után, mi lenne a legfontosabb cél a dohányzás visszaszorítása érdekében, és ki mit tehet ezért.
Az Európai Bizottság szerdán azt a javaslatot tette, hogy tiltsák be az ízesített, fűtött dohánytermékek árusítását az egész Európai Unióban. A szervezet közleménye szerint a Bizottság ezzel a lépéssel a hevített termékek értékesítésének látványos felfutására reagál.
A fiatalkorúak, valamint a legális piac védelme az elsődleges feladata a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának a dohány területen. Ezért az SZTFH a törvénytelen Elf Bar-jelenség felszámolásáért indított küzdelem mellett, a kiskorúakra hasonló veszélyt jelentő gyógynövényes dohánytermékek szabályozására kezdeményezett törvénymódosítási csomagot. A brüsszeli bürokrácia azonban akadályt gördített a hatékony és gyors ügyintézés elé - közölte a szervezet.
Friss felmérés bizonyítja, hogy egyre jobban elterjednek idehaza is az elektronikus és alternatív dohányeszközök, pedig ezek a termékek is nikotinfüggőséget okoznak, így a szervezet ki van téve az egészségre káros hatásoknak.
Füstmentes Magyarország mintegy húsz éven belül, ez a kormányzati szándék - fejtette ki a Boon.hu-nak adott interjújában Lázár János. A nemdohányzók védelméért felelős dohányügyi miniszterelnöki biztos beszélt az új típusú dohánytermékekről is. Szerinte majd csak 10-15 év múlva derül ki valójában, hogy igaz-e az az állítás, hogy az új típusú termékek kevésbé károsak. Előrevetítette, hogy új javaslatai keretében azt is meg kellene vizsgálni, hogy az új típusú dohánytermékek szabályozását miként lehetne tovább szigorítani.
A kedden beterjesztett 2021-es adócsomagban szereplő tervek szerint két lépésben emeli a kormány jövőre a dohánytermékek jövedéki adóját. A javaslat érdekessége és megítélésünk szerint előremutató lépés, hogy a nem hagyományos dohánytermékek (e-cigaretta, hevített termékek) adótartalmát is emeli a kormány, erőteljesebb mértékben, 50 százalékkal.
A dohányzás jelentős egészségügyi, társadalmi és gazdasági károk okozója. 1990 óta 1 millió ember haláláért felelős ez a függőség - jelentette ki Joó Tamás egészségügyi közgazdász a Magyar Egészség-gazdaságtani Társaság "A dohányzás egészség-gazdaságtani szemszögből" című online ülésén. Előadásában bemutatta többek között, hogy miért lenne indokolt a fiatal korosztálynál az azonnali dohányzásellenes beavatkozás, hogy a hagyományos dohánytermékek fogyasztásvisszaesésének kedvező trendje megállt és hogy eközben az új típusú, főleg a hevített dohánytermékek térnyerése rendkívüli. Ez utóbbi termékek köre kevésbé szabályozott és a hevített dohánytermék jövedéki adótartalma is sokkal alacsonyabb, mint például a hagyományos cigi esetében. Mindezek alapján szerinte egyértelű, mit kellene lépni: a hevített termékek esetén szigorúbb szabályozás és a jövedéki adó mértékének emelése.
A hevített dohánytermékek fogyasztásával kapcsolatban zajlik kutatás az ELTE PPK Pszichológiai Intézet és a Semmelweis Egyetem közös szervezésében.
Az egészségfejlesztés fontosságáról tartott előadást a Semmelweis Egyetem Hatékony Egészségfejlesztési Konferenciáján Horváth Ildikó egészségügyért felelős államtitkár. Előadását követően kérdésre válaszolva kifejtette véleményét a hevített dohánytermékekről, amely Magyarországon is terjed. Figyelmeztető üzenetet fogalmazott meg.
Az úgynevezett hevített dohánytermékek is tartalmazzák azokat a káros anyagokat, amelyeket a normál cigaretta, csak más arányban - figyelmeztettek az M1 szerda reggeli műsorában szakemberek, akik szerint külön drámai, hogy az új termékek nagyon gyorsan terjednek a fiatalok körében.
A hevített dohánytermékek dohányterméknek minősülnek, emiatt dohánytermékként is kell szabályozni őket. Az új típusú termékekre való átállás nem tekinthető leszokásnak, és a passzívan elszenvedők is ki vannak téve az egészségkárosító vegyületek hatásának - többek között ezeket az üzeneteket tartalmazza az Egészségügyi Szakmai Kollégium Tüdőgyógyászat Tagozatának hevített dohánytermékekkel kapcsolatos állásfoglalása, amelyet a Portfolio elsőként közöl. Azt is megemlítik, hogy a hevített dohánytermékek esetében káros és esetlegesen káros vegyületek ugyan kisebb mennyiségben vannak jelen, mint a hagyományos cigaretta esetében, de más, mérgező és rákkeltő vegyületek lényegesen nagyobb mennyiségben találhatók meg.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Rengeteg tanulási és fejlődési lehetőséggel várunk.
A régióban sokat nőtt a legkisebb bér az elmúlt években.
A kilátásrontás és ami abból következik.
Farkas András három konkrét kérdéskört vázolt fel.
Gyorsan változnak az események Amerikában.
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.
Folytatódik a vámháború.